Umowa, która pozwala na przewóz osób przy pomocy żeglugi bądź pojazdów lotniczych, nazywana jest czarterem. Jej główną cechą jest nieregularność, przeważnie nawet jednorazowość.

Z opcji czarteru powinien skorzystać każdy, kto chciałby samodzielnie dostać się do określonego miejsca, a nie zamierza jechać samochodem. Taka osoba ma możliwość wynajęcia jachtu, statku czy samolotu. Dzięki temu bierze odpowiedzialność za organizację całej wycieczki. Czarter Chorwacja czy czarter do innych części świata coraz częściej pojawia się w ofertach firm transportowych. Chętnie przewożą one swoich klientów specjalnymi, podróżnymi jachtami, zapewniając im dodatkową i niesamowitą atrakcję. To dzięki niej sama podróż staje się nieopisanym przeżyciem, na długo pozostającym w pamięci wycieczkowiczów.

Warto na pewno chociaż raz skorzystać z usługi czarteru. Większość osób podróżowała już bowiem samolotami, podczas gdy nie każda z nich miała okazję popłynąć prawdziwym jachtem. Czarter właśnie na to między innymi pozwala.