Inteligentny budynek to urzeczywistnienie marzeń o tym aby na pstryknięcie coś zrobiło się samo. Chociaż to porównanie może wydawać się nieco dziecinne, jednak odzwierciedla marzenia techników i inżynierów aby zrewolucjonizować i doprowadzić do niemal pełnej automatyzacji niemal każdą gałąź życia. Proces ten rozpoczął się już dawno temu kiedy w latach sześćdziesiątych do masowej produkcji wprowadzano urządzenia mające ułatwiać codzienne życie. Rozpowszechnienie lodówek, zamrażarek czy kuchenek mikrofalowych było tym co pozwoliło przede wszystkim na oszczędność czasu gospodyń domowych, które coraz częściej zaczynały przecież pracować na dwa etaty.

Niektóre z nowinek, miały niekiedy wykorzystanie tylko rozrywkowe przykładem może tu być wszelkiego rodzaju sprzęt audiowizualny. Od tamtego czasu większość tych urządzeń uległo poważnym zmianom. Po pierwsze zaszła niekiedy niewyobrażalna miniaturyzacja. Kamery i aparaty sięgają niekiedy mikroskopijnym rozmiarom. Dlatego często używane są jako elementy monitoringu zakamuflowane w innych przedmiotach, tak aby były niezauważalne i dawały maksymalną możliwość nagrywania obrazu. Innym krokiem rozwoju była cyfryzacja. Ten sposób przechowywania i przekazywania danych jest niezwykle ekonomiczny, aby posłużyć się przykładem na konkretny postęp możemy wrócić do nowoczesnej cyfrowej kamery, zaopatrzona w miniaturową kartę pamięci potrafi pomieścić ogromne ilości cennych danych, co jeszcze dwadzieścia lat temu mogło wydawać się wręcz niewyobrażalne.

Inteligentny budynek to zebranie niemal wszystkich znanych technologii, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Alarmy, instalacje klimatyzacji, wentylacji i ogrzewnictwa, to wydawało by się najpotrzebniejsze udogodnienia w domu, jednak projektanci oferują niemal nieograniczoną możliwość jeśli chodzi o dołączenie innych funkcjonalności. Nie ma najmniejszego problemu aby do systemu zarządzania budynkiem dodać sterowanie regulacją zasłon i rolet, systemy informacji pogodowej, czy wszechobecnej i popularnej sieci teleinformatycznej. Wszystko zależy tylko od inwencji twórcy bądź ewentualnych zachcianek mieszkańców. Każdy nawet najbardziej absurdalny pomysł może być zrealizowany dzięki postępowi technologii.

Technika idzie ciągle do przodu, posiadamy coraz to nowe zdobycze techniki, wiele codziennych czynności zostało uproszczonych niemal do minimum, jednak inteligentny budynek to ciągle marzenie wielu osób.