Energooszczędne urządzenia grzewcze

Domy energooszczędne to nie tylko prawidłowa izolacyjność ścian zewnętrznych, dachów, stropów czy podłóg. To również instalacje grzewcze, elektryczne i wentylacyjne stawiające na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Również nasz styl życia i wybór odpowiednich sprzętów i urządzeń ma wpływ na to, czy nasze domy jednorodzinne będą generować duże koszty utrzymania. Sprawa ma się tak samo jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe.

Wybierając projekty domów jednorodzinnych coraz częściej sięgamy po projekty przygotowane z myślą o energooszczędności. Mają one zwartą i prostą bryłę budynku, niewielką powierzchnię przegród budowlanych, a projekt dachu jest prosty i pozbawiony dodatkowych newralgicznych elementów architektonicznych, jak np. niestandardowe okna dachowe czy okapy. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe posadowienie budynku na działce. Frontowa elewacja domu powinna być skierowana na południe, a znajdujące się tam pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt domowników, jak np. pokój dzienny czy salon są doświetlone i dogrzane energią słoneczną. Projekty domów z garażem w bryle budynku są dodatkowo chronione przed czynnikami atmosferycznymi, jeżeli garaż usytuowany jest na stronie północnej.

Ważnym elementem w domu energooszczędnym jest projekt instalacji grzewczej. Często opiera się on o urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł ciepła, czyli np. użyte są kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Istotny jest wybór właściwych urządzeń grzewczych, których skuteczne działanie będzie przynosić oszczędności na ogrzewaniu naszego domu.

Energooszczędne kotły

Projekty domów energooszczędnych mogą być ogrzewane za pomocą kotłów gazowych lub olejowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, praktycznie bezobsługowe, do inwestora należy wyłącznie uzupełnianie paliwa.

Kupując kocioł gazowy lub kocioł olejowy powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc. Nie wybierajmy urządzeń o mocy przekraczającej 15 kW, gdyż nasze domy jednorodzinne budowane zgodnie z zasadami energooszczędności nie mają tak wysokiego zapotrzebowania na ciepło, jakie generuje praca kotła o wysokiej mocy. Praca ta okaże się więc nieekonomiczna i zbędna. Warto wybrać kocioł kondensacyjny, który producenci oferują właśnie do domów energooszczędnych, o mocy około 4 kW. Większej mocy potrzebujemy do ogrzania wody użytkowej ? nowoczesne kotły kondensacyjne generują takie ciepło, jakiego potrzebujemy ? regulują swoją pracę w zależności od tego, czy energia potrzebna jest do ogrzania wody czy powietrza.
nowoczesne kotly grzewcze Energooszczędne urządzenia grzewcze

Energooszczędne urządzenia grzewcze

Warto wiedzieć, że nowoczesne kotły kondensacyjne nie wymagają dodatkowego pomieszczenia. Choć projekty domów prawie zawsze przewidują kotłownię, to w przypadku montażu kotła kondensacyjnego, jej powierzchnię możemy zaadaptować na inne pomieszczenie gospodarcze lub całkowicie zmienić funkcję i zaadaptować je na np. dodatkowy pokój gościnny.

Kotły wiszące można umieścić na ścianie w łazience czy kuchni. Producenci urządzeń grzewczych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, projektują kotły o designarskim wyglądzie, które nie będą kolidować z dowolną aranżacją wnętrz.

Innym rozwiązaniem jest kocioł na biomasę. Coraz popularniejszy staje się pelet, który jest naturalnym surowcem pochodzącym z odpadków drewna: wiór czy trocin. Nie zawiera żadnych substancji chemicznych, jest bezpieczny i zdrowy, a ponadto doskonale się pali, a popiół można później wykorzystać do nawozu ogródków przydomowych.

Ogrzewanie peletem jest bardzo opłacalne, przynosi bowiem nawet do 50% oszczędności rocznych kosztów za energię.
ogrzewanie peletem Energooszczędne urządzenia grzewcze

Energooszczędne urządzenia grzewcze

Kotły na pelet to nowoczesne urządzenia, które nie potrzebują dużej powierzchni do montażu. Projekty domów przewidują kotłownię, jeżeli jednak wybierzemy kocioł do spalania granulatów nie musi mieć ona większej powierzchni niż 2 mkw. Takie energooszczędne kotły pracują cicho, mogą więc być zamontowane nawet, gdy mamy domy parterowe, w których wszystkie pomieszczenia usytuowane są na jednym poziomie.

Kotły na biomasę są bardzo łatwe w obsłudze. Wymagają jedynie uzupełnienia paliwa, gdyż wyposażone są w automatykę sterującą, umożliwiającą bezdotykowe działanie. Ponadto współpracują z regulatorami temperatury, co sprawia, że w każdym pomieszczeniu może być ustawiona żądana temperatura ? innej temperatury potrzeba do ogrzania kuchni, a innej do pokoju dziecka.

Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii, warto wyposażyć nasze domy jednorodzinne w urządzenia, które wykorzystują naturalne surowce, przynoszące comiesięczne oszczędności za eksploatację.