Indyki Pierwsze dni życia

Pisklęta indycze pierwsze dni swojego życia powinny spędzić w odchowalniku. Można go wykonać własnoręcznie z kartonu ocieplając specjalnym materiałem lub zakupić droższe urządzenie w sklepie.

W ciągu pierwszych dwóch dni optymalna temperatura do odchowu młodych kurcząt powinna wynosić 32o C. W kolejnych siedmiu dniach należy ją obniżyć do 30o C, a później stopniowo zmniejszać o 1 stopień, aż do uzyskania 18-20o C. Jest to czynność zamierzona, mająca na celu przygotowanie piskląt do warunków środowiskowych.
Źródłem ciepła, które ogrzeje kurczaki powinna być żarówka (60-100W), zawieszona na przewodzie. Poprzez regulację długości przewodu z lampą, wpływamy na wysokość temperatury panującej w odchowalniku. Co więcej, każdy aparat o takim przeznaczeniu powinien być wyposażony w dwa pojemniki – jeden na pokarm, drugi na wodę.
Po ok. 3 tygodniach odchowu należy zasięgnąć opinii weterynarza. Poza tym, aby zapobiec chorobom do wody pitnej można dodać małą ilość błękitu metylowego, preparatu Galinicine (5g na 2l wody) lub Adevit. W przypadku indyków oraz kur dodatkowo można podać każdemu ptakowi po jednym ziarnie czarnego pieprzu z masłem.