Znane lubiane i wciąż cieszące się ogromną popularnością gry dla dorosłych i mniej dorosłych. Coraz większą uwagę skupiają dziwniejsze klimatycznie i nieco więcej mroczne gry ucieczki. Tego rodzaju gry posiadają klasyczną fabułę, w której główny bohater musi uciekać, by zwyciężyć. Między czasie napotyka różnych przeciwników. Każdy wróg musi zostać zlikwidowany, najważniejsze jednak to by nie dać się złapać. Jesteśmy ścigani lub musimy uciec, przed kimś, kto nas obserwuje.

Gry ucieczkowe są grami zręcznościowymi. Ich celem jest budowanie emocji poprzez angażowanie, wykonywania szybkich czynności, tak by osiągnąć cel i dobiec do mety. Niesamowite fabuły gier, pozwalają nam zapomnieć, że to proste i skuteczne odstresowujące narzędzie w przerwie podczas pracy. Wśród popularnych ucieczkowców występują między innymi tytuły „Obama w ciemnościach”, „8 kluczy”, „Pułapka”, „Labirynt Sparka” czy „Ostatnia gwiazdka Smerfów”. Im bardziej chwytliwy tytuł, tym większa szanse, że zagramy właśnie w taką gierkę. Sterowanie grami odbywa się za pomocą klawiatury. Najczęściej to klawisze strzałek i spacji. Niektóre gry pozwalają zapisać swój wynik na tablicy zwycięzców.

Gry escape podobnie do ucieczkowych mają podobne fabuły. Różnica polega głównie na nieco lepiej dopracowanej fabule przygodowej. Naszym zadaniem jest opuszczenie pokoju, przejście do innego świata, podążanie za znakami i symbolami. Wszystko po to, by uciec przed zagrożeniem, które na nas czyha i jeśli nie uda się nam, uciec możemy zostać przegranymi. Często gry tego typu rozpoczynają się od opowiedzenia historii wprowadzającej. Na przykład zostałeś sam i w końcu zostałeś zamknięty, teraz musisz się uwolnić. Szukając kluczy lub próbując nowych klawiszy, na klawiaturze odkryjesz sposoby ucieczki. Ecape są mniej popularne od typowych ucieczek, jest to spowodowane trendami i produkcjami przychodzącymi do nas zza oceanu. Popularnymi tytułami gier escape są „Ucieczka z farmy koni”, „Surwiwalowa ucieczka dziadka”, „Ucieczka z ogrodu marzeń” czy „Ucieczka ze statku kosmicznego”. Interesujący tytuł gwarantuje dobrą zabawę, stąd im bardziej jest dziwniejszy to lepiej. Większa szansa, że to my właśnie zagramy w gry escape.

Jeśli szukamy dobrych gier, to warto poświęcić nieco czasu i używając wyszukiwarki poszperać po paru stronach. Każdy posiada inny gust. Jak to mawiali rzymianie — to kwestia gustu. Nie każda gra przypadnie dla każdego. Jeśli nie zainteresują nas gry ucieczki. To zawsze możemy porównać je do gier escapowych. Niby to samo, jednak nieco inne. Zdziwieniu mogliby popaść co niektórzy, gdyby wiedzieli, że w te gry grają osoby w bardzo różnym wieku i o różnych porach.