Karmienie piersią jest sposobem żywienia noworodków i niemowląt, które zapewnia odpowiedni rozwój już od pierwszych momentów życia.

Po ukończeniu 1. roku rosnące dziecko nadal potrzebuje odpowiednich ilości mleka, jako ważnego źródła białka, wapnia i niezbędnych witamin. Naturalny pokarm mamy, w tym wieku, powinien być stopniowo zamieniany lub uzupełniany innym rodzajem mleka.

Można rozważyć podawanie dziecku zwykłego mleka krowiego. Niestety, ta propozycja nie jest optymalna.Wynika to z odmiennego składu mleka krowiego,
w którym jest zbyt dużo soli mineralnych i białka. Również skład tłuszczów i zbyt mała ilość witamin w zwykłym mleku krowim nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Podczas karmienia matka i dziecko pozostają w bardzo bliskim kontakcie fizycznym i emocjonalnym, który wpływa pozytywnie na dalszy rozwój dziecka.

Skład kobiecego pokarmu: laktoza (chroni jelita przed bakteriami), tłuszcze nienasycone (wpływające na rozwój mózgu), proteiny, sole mineralne, witaminy A, B, C, D i E, cholesterol (zabezpiecza przed miażdżycą), aminokwasy (ważne w rozwoju systemu nerwowego), enzymy trawienne oraz inne substancje, ułatwiające przyswajanie żelaza, opóźniające rozwój komórek nowotworowych, wzmacniające układ odpornościowy i chroniące przed rozmaitymi chorobami, jak np. cukrzyca, alergia, anemia, celiakia, krzywica, próchnica zębów, infekcje dróg oddechowych, nadciśnienie, zawał, astma i inne. Podobny skład ma mleko modyfikowane.