Podstawowym błędem, jaki można popełnić jeżeli chce się przeżyć wczasy za granicą bez potrzeby wydawania wszystkich oszczędności jest zwlekanie z szukaniem ofert.

Przez takie podejście nie da się znaleźć atrakcyjnych promocji i zamiast tego konieczne jest później płacenie za ostatnie dostępne oferty, co rzadko kiedy wychodzi klientowi na dobre, przynajmniej jeżeli chodzi o atrakcyjność oferty. Z drugiej strony, jeżeli wyczeka się na odpowiedni moment i wybierze się ofertę przygotowaną w ramach wyprzedaży wakacji, to turystyka może dotyczyć wtedy nawet najbardziej egzotycznych miejsc z zachowaniem atrakcyjnej ceny. Na forach o tematyce turystycznej wiele osób radzi innym użytkownikom, aby szukali wakacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.Koszty przedpłaty w takich przypadkach są niewielkie, natomiast cena końcowa może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa, niż w przypadku rezerwowania po normalnej cenie.

Turyści muszą też pamiętać, że niektóre miejsca są zwyczajnie droższe od pozostałych i takie rezerwacje nie zawsze będą atrakcyjne z punktu widzenia finansowego, natomiast jeżeli poświęci się trochę czasu na poszukiwania, to bez trudu trafi się na listę miejsc dla turystów, które są najtańsze i jednocześnie oferują ciekawe atrakcje.