Coraz więcej nastolatków (i nie tylko) większość swojego wolnego czasu spędza przed komputerem. Chłopcy i dziewczyny grają w różne gry, surfują po Internecie, sprawdzają swoich znajomych w sieci, wyszukują informacji (które w większości wcale nimi nie są) o znanych osobach. Jak to się mówi, wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo trudno go zachować.

Warto jednak przypominać swoim dzieciom, że istnieje świat i życie poza komputerem czy telefonem komórkowym (ludzie są od niego uzależnieni nawet bardziej niż od komputera, zastanawiają się, czy wytrzymają kilka godzin bez zerknięcia na wyświetlacz, czy coś nowego się u nich nie pojawiło…). Częściej teraz komunikujemy się ze znajomymi przez telefony, portale społecznościowe i inne komunikatory, niż poprzez spotkania na żywo, twarzą w twarz.
Dobrze więc przypominać sobie i innym, że powinno się wychodzić poza elektroniczny świat. A turystyka to nie tylko wyjazdy do innych miast, to także różne inne wycieczki, na przykład piesze czy rowerowe. Warto spróbować wszystkiego i oderwać się od ekranu!