Przygotowania do jesieni

Sierpień to koniec wakacji, ale również powolny wstęp do jesieni, a tym samym warto powoli zacząć myśleć o przygotowaniu swoich roślin do jesienno-zimowej przerwy. Dziś kilka słów o przygotowaniu do zimy roślin doniczkowych.

Na początek należy dokładniej określić, co rozumiemy pod pojęciem czas „jesienno-zimowy”. W przypadku większości roślin jest to okres między wrześniem a marcem – wówczas rośliny mają czas na regenerację po fazie wzrostu, kwitnienia i owocowania. Aby rośliny doniczkowe mogły sobie odpocząć powinno być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim rośliny muszą znaleźć się w pomieszczeniu o obniżonej temperaturze. Ponieważ w większości mieszkań temperatura zimą jest niższa aniżeli latem, więc warunek ten można uznać za spełniony.

Po wtóre w okresie jesienno-zimowym należy zmniejszyć ilość wody podawanej roślinie. Ten warunek również nie powoduje szczególnych trudności. W przypadku większości roślin domowych w chłodne jesienno-zimowe dni wystarczy podlewać rośliny raz w tygodniu.

Ostatnim z warunków, które należy spełnić, aby rośliny domowe odpoczęły po czasie wzrostu i kwitnienia jest zmniejszenie ich nawożenia. W okresie wiosennym i letnim zaleca się nawożenie roślin 2 razy w tygodniu, a niekiedy nawet przy każdym podlewaniu. W okresie jesienno-zimowym częstotliwość nawożenia należy znacznie ograniczyć. Najczęściej zaleca się nawożenie 1-2 razy w miesiącu. Warto także poszukać specjalnych nawozów do kwiatów na okres jesienno-zimowy. Specjalną odżywkę wyprodukowała firma BIOPON. Jej zadaniem jest ułatwienie fotosyntezy i jak najlepsze wykorzystanie krótkiego, zimowego dnia. Nawóz ten jest nowością w wielu sklepach, niemniej jednak należy się zastanowić nad jego kupnem.