Monachium jest miastem, do którego łatwo dostaniesz się zarówno drogą lądową, jak i powietrzną. Na połączenia ze stolicą Bawarii, zarówno autobusem jak i samolotem, możesz liczyć z wielu większych miast Polski, jednak z pewnością kluczową kwestią przy wyborze środku transportu będzie tu czas podróży, jej cena oraz wygoda. Przyjrzyjmy się zatem różnym opcjom.

Czym najlepiej?
Najwygodniej do Monachium z pewnością dostaniesz się samolotem. I to nie tylko ze względu na czas podróży, ale także i cenę. Przede wszystkim, do stolicy Bawarii bezpośrednio latają samoloty z kilku polskich miast: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic oraz Krakowa. Przeloty do Monachium w zależności od miasta wylotu trwają od 1 godziny i 5 minut do 2 godzin. Przeloty odbywają się kilka razy dziennie.

Kiedy polecieć
Ceny biletów zaczynają się od 350 zł w obie strony, jednak ich cena zależy przede wszystkim od wyprzedzenia z jakim kupujesz bilet oraz od okresu, w którym zamierzasz udać się do tego niemieckiego miasta. Po pierwsze – im wcześniej kupisz bilet, tym będzie bardziej atrakcyjny cenowo. Wiąże się to z zapełnianiem się miejsc w samolocie. W miarę wyprzedawania miejsc, ich cena rośnie, a spowodowane jest to wykupywaniem biletów z najniższej klasy rezerwacyjnej. Warto więc zaplanować swoją podróż odpowiednio wcześnie. Cena zależy także od terminu, w jakim chcesz pojechać do miasta. Z reguły bilety są droższe w miesiącach wakacyjnych, w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, na tanie loty do Monachium możesz liczyć w pozostałe dni roku. Nie jest to jednak regułą i warto je sprawdzać co jakiś czas.

A może autokarem?
Podróż autobusem jest możliwa, ale w porównaniu z samolotem, nie pozostawia złudzeń. Przejazd autokarem jest po pierwsze droższy, po drugie zdecydowanie dłuży, a co się z tym wiąże o wiele bardziej męczący. Podróż z Warszawy trwa około 18 godzin, z Gdańska 21, a z Katowic 13. Chociaż autokary z różnych miast Polski odjeżdżają codziennie, a obecne środki transportu wyposażone są w wygodne siedzenia oraz klimatyzację, wielogodzinna podróż na pewno nie będzie należała do najwygodniejszych. Co więcej, cena przejazdu autokarem w jedną stronę to koszt od około 250zł do 400 zł, co sprawia, że w obie strony jego cena wynosi od 500 do 800zł. Jest więc wyższa niż taka sama trasa pokonana samolotem. Oczywiście zdarzają się promocje, ale nawet jeśli podróż autokarem okaże się trochę tańsza, gdyż cena przejazdu nie rośnie nawet jeśli kupisz bilet na dzień przed wyjazdem, czy warto męczyć się podczas 20 godzinnej podróży?