Mazury w okresie PRL-u były najaktywniej promowane jako region wypoczynku na łonie przyrody. Coś w tym jest, bo rzeczywiście żaden inny region nie ma tak czystych wód, rozległych, urokliwych lasów i czystego powietrza. Dziś jednak Mazury mają konkurencję w postaci kurortów górskich czy nadmorskich. Niemniej jednak miejscowości takie jak Mikołajki czy Giżycko znane są każdemu.

Mazury to region najsłabiej poprzecinany drogami. Kiepski transport, oddalenie od wielkich ośrodków przemysłowych, dość duże bezrobocie i charakterystyka przyrodnicza spowodowały, że to Mazury wysuwają się na czoło wyścigu, jeśli chodzi o tanie noclegi. Tutaj większość bazy noclegowej stanowią nie hotele i pensjonaty, ale domki letniskowe, pola kempingowe czy prywatne kwatery. Dużych hoteli o najwyższym standardzie jest stosunkowo niewiele, a luksusowe pensjonaty w większości przekształciły się w ośrodki SPA albo ekskluzywne przystanie jachtowe dla bogatych. Ten specyficzny rys bazy noclegowej wpływa w dużej mierze na charakter pobytów tam.

Przede wszystkim, na Mazurach jest najmniejszy problem, jeśli chodzi o pobyty nietypowe. To duża zaleta na przykład dla osób, które podróżują z psami. Bardzo bogata jest oferta wczasów agroturystycznych, a tanie noclegi oferują także niektóre pensjonaty, w których pokoje są podzielone na te o wyższym i niższym standardzie. Nie brakuje także hosteli czy innych miejsc, które czynią Mazury rejonem przyjaznym dla backpackersów.

Gdybym miał pokusić się o opisanie jednym zdaniem możliwości noclegowych na Mazurach, podkreśliłbym przede wszystkim różnorodność i ekonomię. Z racji tego, że po Okrągłym Stole na Mazury przestały docierać wycieczki zakładowe i wycieczki szkolne w tak dużej ilości, pozostała tu spora ilość niewykorzystanej infrastruktury baz noclegowych. Komfort często nie jest najwyższy, natomiast w zupełności odpowiada wymogom taniego nocowania. Spora część obiektów została przekształcona lub zamknięta, ale wiele dawnych hoteli wciąż działa, choć oczywiście już zupełnie inaczej niż kiedyś.

Mazury są zdecydowanie regionem dla osób, które cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu. Z tego powodu tanie noclegi są tu jak najbardziej na miejscu- przeciętny turysta liczy przede wszystkim na niezapomniane wrażenia, a nie na nadmierne luksusy. Jeśli jednak należysz do tej drugiej grupy, dla której nie ma niczego ważniejszego niż prestiż i komfort, nie odrzucaj od razu Mazur – dobre hotele, choć nieliczne, są tu zlokalizowane w wszystkich ważniejszych miejscowościach, a ceny oferują bardzo konkurencyjne.