Wyjazdy na pielgrzymki – Kraków? A może Gietrzwałd?

Polska jest krajem pielgrzymkowym, i to nie tylko w sensie zainteresowania wyjazdami na pielgrzymki, ale także w sensie miejsc, do których warto pielgrzymować. W końcu mamy Gietrzwałd (gdzie odbyły się jedyne polskie objawienia Maryjne uznane przez Kościół), mamy Łagiewniki, mamy Niepokalanów, Częstochowę i wiele innych. Gdzie więc warto pojechać po raz pierwszy?

Jeśli chodzi o wyjazdy na pielgrzymki Kraków cieszy się obecnie dużą popularnością. Nie chodzi tu wyłącznie o Łagiewniki, bardzo popularne co najmniej od 2016 r., czyli od tzw. Roku Miłosierdzia, w czasie którego odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Kraków to bowiem także dom św. Brata Alberta, Wawel czy kościół Mariacki. Jeszcze chętniej odwiedzamy Częstochowę, słusznie zwaną zresztą duchową stolicą Polski. Jak mówią bracia Paulini, opiekujący się tamtejszym klasztorem, popularność Jasnej Góry rośnie właściwie z roku na rok.

W 2017 r., czyli w 150 rocznicę objawień w Gietrzwałdzie, również i te tereny stały się częściej odwiedzane przez polskich (i nie tylko!) pielgrzymów. Nic dziwnego – wielu ludzi chciało uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających stąpanie Matki Bożej po polskiej ziemi. Również w tym roku oblężenie przeżył Niepokalanów pod Warszawą – Maryjne miasto założone przez św. Maksymiliana Kolbego, w którym także obchodzono jubileusz, tam związany jednak z 100 rocznicą objawień Fatimskich i założenia Rycerstwa Niepokalanej. Jeszcze raz więc: jeśli chodzi o wyjazdy na pielgrzymki Kraków, Gietrzwałd, Częstochowa, Warszawa i inne miasta w Polsce mają do zaproponowania naprawdę wiele.