Przedstawiciel banku czy niezależny doradca
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy budowę domu to decyzja, którą niechętnie, ale bardzo często podejmują osoby marzące o własnym M. Mało kto może sfinansować mieszkania czy domy jednorodzinne bez zadłużenia. Większość z nas wiąże się z bankiem na długie, długie lata…
Zdecydowanie się na zobowiązanie kredytowe to pierwszy krok. Teraz musimy dokonać wyboru banku, waluty, w której kredyt hipoteczny zaciągniemy, okres kredytowania, sposób spłaty itp. itd. Jeżeli za kredyt mamy zrealizować projekty domów jednorodzinnych, powinniśmy również przejrzeć oferty banków pod względem okresu karencji w spłacie kredytu, a także wymaganych dokumentów potrzebnych przy wypłacie kolejnych transz. Jeżeli bowiem bank wymagać będzie udokumentowania wszystkich wydatków fakturami, a my planujemy system gospodarczy budowy domu, możemy mieć problem z późniejszymi formalnościami.
Choć na pozór może nam się wydawać, że oferty wszystkich banków wyglądają bardzo podobnie, to analitycy rynku kredytowego wskazują, że na samych odsetkach kredytobiorca może zaoszczędzić nawet 7000 zł rocznie, jeśli znajdzie i skorzysta z obecnie najbardziej atrakcyjnej oferty. Przeglądając oferty promocyjne jednak powinniśmy trzymać się na baczności ? nie ma oferty idealnej dla każdego! Indywidualny przypadek każdego kredytobiorcy wymaga sprawdzenia krok po kroku wszystkich zapisów.
budowa domu na kredyt Przedstawiciel banku czy niezależny doradca
Przedstawiciel banku czy niezależny doradca
Dlatego kredytobiorcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie doradcy kredytowego. Mają do wyboru dwie główne opcje: albo wybrać doradcę z danego banku, który szczegółowo dobierze ofertę banku ? swojego pracodawcy ? do przypadku klienta, albo zdecydować się na niezależnego doradcę kredytowego, który najlepszą opcję dobierze porównując wszystkie banki.
Doradca kredytowy będący przedstawicielem banku ma wiele wad i niewiele zalet, które raczej nie przechylają wagi na jego korzyść. Walorem takiego rozwiązania jest najczęściej tylko to, że banki czasem organizują akcje promocyjne w danym oddziale i tylko doradca kredytowy z tego oddziału może nam ją polecić. Banki reklamują swoich doradców i zachęcają do skorzystania z ich usług, szczególnie namawiając kredytobiorców, którzy mają konto osobiste w danym banku. Jednak o ile karta kredytowa powiązana z osobistym kontem, to dobry pomysł, o tyle ? kredyt mieszkaniowy nie musimy zaciągać w banku, w którym mamy historię. Przeciwnie, przenosząc swój rachunek do innego banku, w którym ostatecznie kredyt na zakup mieszkania zaciągniemy, możemy wynegocjować lepsze warunki.
Pracownik banku musi przekonać kredytobiorcę do swojego pracodawcy. Przeciwnie niezależny doradca kredytowy, który przedstawi i porówna oferty kilkunastu banków i z nich wybierze tę, obiektywnie najlepszą dla klienta.
Ograniczona zdolność kredytowa w jednym banku, nie będzie przeszkodą w drugim ? ale o tym inwestor nie musi wiedzieć, rezygnując ze swoich marzeń czy planów. Doradca finansowy zna oferty i wie, gdzie i jakie różnice występują. Dlatego dużo prościej i szybciej znajdzie propozycję dla klienta, niż gdyby musiał on sam uzyskiwać odpowiedzi z różnych banków.
Budowa domu to niewdzięczny obiekt pod kredyt. Dużo prościej i szybciej jest zebrać wymagane dokumenty i określić preferencje jeśli chodzi o kupno mieszkań. Tymczasem, w przypadku budowy, trzeba dodatkowo określić koszt budowy domu (ceny materiałów budowlanych, koszty robocizny itp.), termin jego realizacji, termin poszczególnych etapów. Często inwestorzy wybierają projekty domów z kosztorysem, by mieć pojęcie o wydatkach, jakie ich czekają. Zresztą profesjonalny kosztorys budowy domu jest jednym z wymaganych przez bank dokumentów. Jednak szacując potrzebną wartość kredytu, kredytobiorca często zapomina o dodatkowych kosztach, które chciałby skredytować: opłaty notarialne, wykończenie itp. Doradca finansowy ustali niezbędną kwotę, dzięki której plany kredytobiorcy będą mogły zostać zrealizowane.
Ważnym elementem w dyskusji między doradcą a klientem jest kwestia wyboru waluty. Inwestor ma swoje preferencje, poparte nie zawsze sprawdzonymi informacjami z rynku. Doradca zapozna się z nimi, jednocześnie określając ryzyko, jakie się wiąże z konkretnym rozwiązaniem. Wybór waluty jest również ważny ze względu na to, że nie każdy bank udziela kredytu w wybranej walucie, a także wpływa ona na możliwy okres kredytowania.
Doradca finansowy staje się zawodem coraz bardziej popularnym na rynku, a co za tym idzie, powstaje wiele nowych firm oferujących pomoc kredytobiorcą. Zanim zdecydujemy się na jedną z nich, sprawdźmy jej referencje i przynależności do odpowiednich grup. Związek Firm Doradztwa Finansowego udzieli nam informacji, czy dany broker należy do stowarzyszenia.