Główne atrakcje turystyczne Warszawy kojarzą się z zabytkami oraz historycznymi pomnikami, o których informacje można znaleźć w niemal każdym przewodniku turystycznym. Co zatem warto i należy odwiedzić w stolicy Polski?

Warszawa – królewska stolica
Większości turystów Warszawa kojarzy się z historyczną stolicą Polski. To tutaj znajduje się Zamek Królewski, w którym od XVI wieku mieszkał aktualny król Polski, to tutaj również znajduje się kompleks pałacowy w Łazienkach oraz pałac w Wilanowie, które zostały wybudowane przez królów polskich jako letnie rezydencje. Ze Starego Miasta do Wilanowa prowadzi Trakt Królewski, który biegnie obok Pałacu Prezydenckiego i Belwederu, ale również przez Plac Trzech Krzyży.

Warszawa Skłodowskiej i Szopena
W stolicy mieszkała również polska noblistka Maria Skłodowska, w której domu obecnie znajduje się muzeum prowadzone przez Towarzystwo Chemiczne. Ze stolicą był również związany Fryderyk Szopen, którego serce pochowano w kościele przy Krakowskim Przedmieściu. Kompozytor mieszkał m.in. w domu, który obecnie jest częścią kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, ma również własne muzeum przy ulicy Okólnik. Przy największym w Polsce pomniku Szopena w Łazienkach Królewskich w letnie niedzielne poranki odbywają się koncerty szopenowskie na świeżym powietrzu, cieszące się wielką popularnością.