Udekorowane słonie, bukiety pięknych kwiatów oraz kobiety w fantazyjnych, a zarazem tradycyjnych saari… Wszystko to podziwiać można w pełnej krasie podczas wielu indyjskich świąt. Odwiedzenie Delhi podczas jednego z niezliczonych festiwali gwarantuje moc wrażeń.

Pierwszym z ważnych dni w kalendarzu Indii jest 26 stycznia. Od 1950 roku właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Republiki. Upamiętnia on uchwaloną w 1950 roku konstytucję ustanawiającą w Indiach rządy republikańskie. Majestatyczna parada wojskowa idąca główną ulicą corocznie przyciąga wielu mieszkańców miasta oraz liczne rzesze turystów. Doniosłe obchody rozpoczyna przemówienie prezydenta, po którym następuje właściwa część uroczystości. W wojskowej paradzie uczestniczą karawany, reprezentujące poszczególne regiony Indii. Doskonale obrazują one różnorodność kultury indyjskiej. Ci, którym nie dane jest obejrzeć osobiście uroczystości, zawsze mają możliwość śledzenia jej, dzięki bezpośredniej transmisji telewizyjnej. Z podobnym rozmachem obchodzony jest Dzień Niepodległości 15 sierpnia.

Jednym ze świąt łączących w sobie smutek i radość jest niewątpliwie święto Holi, nazywane również Świętem Kolorów. Podobnie jak wiele innych uroczystości jest to święto ruchome. Odbywa się ono wiosną, kiedy pogoda jest wyśmienita, nie jest ani za chłodno ani nie jest to okres monsunowy, warto więc zarezerwować loty do Delhi na ten czas. Patronem święta jest Kama, który został zamieniony w popiół przez medytującego Śiwę. Na pamiątkę żalu jaki przeżywała Rati (żona Kamy), kobiety śpiewają pieśni żałobne. Powszechny jest obyczaj śpiewania przez ludzi piosenek erotycznych oraz obdarowywania się wzajemnie kwiatami drzewa Asioki (symbolizują one Kamę oraz miłość fizyczną). Bardzo popularne jest również polewanie się wodą oraz obsypywanie przyjaciół kolorowym pyłem. Jednym z symboli tego dnia jest bhang- wyciąg z konopi posiadający właściwości psychoaktywne. Substancja ta używana jest do produkcji cukierków oraz napojów cieszących się szczególną popularnością w tym świątecznym dniu.

Do najpopularniejszych świąt obchodzonych przez wyznawców hinduizm należy Navratri, obchodzone pod koniec pory deszczowej w miesiącu aświna (między marcem a kwietniem). Trwające dziewięć dni wspaniałe uroczystości, poświęcone są bogini Shakti, ukazującej się w trzech formach: Durgi (zniszczenie), Lakshimi (ochrona) oraz Saraswati (wiedza). Elementem wzbudzającym największe zainteresowanie podczas tego święta jest Dandiya- uliczne pokazy tańca. Jest to to element charakterystyczny dla obchodów tego dnia jedynie w Delhi. Szczególną czcią w tym okresie cieszą się małe dziewczynki, ponieważ są one uznawane za wcielenia Durgi.

Między sierpniem, a wrześniem wypadają urodziny Kriszny. Nigdzie w Indiach nie obchodzi się ich tak uroczyście, jak w Delhi. Wielu ludzi stara się szybko wypełnić wszystkie obowiązki do północy, aby później móc oddawać cześć Krisznie (według wierzeń miał się on narodzić właśnie o północy). Zgodnie ze zwyczajem należy rozbijać misy znajdujące się wysoko nad ziemią. W tym celu grupy młodych mężczyzn oraz dzieci tworzy swoiste ludzkie piramidy, aby sięgnąć naczyń i z radością roztrzaskać je o grunt. Ta wesoła zabawa praktykowana jest jedynie w stolicy.

Źródło niektórych świąt znajduje się również w literaturze. Sławna na całym świecie Ramajana (historia przygód Ramy) stała się podstawą ustanowienia święta Dussehra. Dzień ten przypomina o pokonaniu potężnego demona Ravana przez Ramę oraz przejęcie przez niego władzy nad imperium Lanka. Święto poprzedza okres określany jako Ramnlila. Trwa on dwadzieścia dni i kończy się w dniu Dussehra. Szczególny charakter mają uroczystości w stolicy. Na zakończenie święta następuje spalenie ogromnych kukieł reprezentujących Ravana, Kumbhakarna oraz Meghanath (trzy potężne demony pokonane przez Ramę). Ma to symbolizować zwycięstwo dobra poprzez zniszczenie źródeł zła.