Wyspy Królowej Charlotty ( Queen Charlotte Islands), a właściwie od 2010 roku Haida Gwaii jest to unikalny archipelag w zachodniej części Kanady składający się z ponad 150 wysp i wysepek (największe to Wyspa Grahama i Moresby). Od lądu stałego oddziela je około 120 kilometrowa cieśnina Hekate. Łączna powierzchnia wysp wynosi około 10180 kilometrów kwadratowych. Na wyspach mieszka około 12 tysięcy ludzi i w większości są to Indianie Haida (stąd nowa nazwa).
Na wyspach panuje dość łagodny i wilgotny klimat, porośnięte są w większości lasami, które porastają zwykle górzyste wnętrza wysp należących do tego archipelagu. Dziewicza przyroda chroniona jest w rezerwatach, gdzie całkiem realne jest spotkanie z niedźwiedziem czy gronostajem.
Poza tym na wyspach można podziwiać dziewiczą naturę i rdzenne wsie kanadyjskie.

PARK NARODOWY JASPER

Park Narodowy Jasper (nazwa pochodzi od Jaspera Howesa właściciela punktu skupu futer i skór na tym terenie) powstał w 1907 roku i zajmuje obszar prawie jedenastu tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni w południowo- wschodniej części prowincji ALBERTA na wschodnich stokach Gór Skalistych.
Dla turystów oprócz cudownej przyrody bardzo atrakcyjne są możliwości uprawiania turystyki wspinaczkowej klasycznej i tak zwanego drytoolingu, czyli wspinaczką charakteryzującą się wykorzystywaniem sprzętu typowego dla wspinaczki lodowej na powierzchniach nieoblodzonych. Oprócz wspinaczki można także uprawiać narciarstwo biegowe, robić sobie wycieczki rowerowe i oczywiście piesze a wszystko to w nieskażonym dziewiczym środowisku.